• Home
  • KÉK Látóút Programon vettek részt egyesületünk tagjai

KÉK Látóút Programon vettek részt egyesületünk tagjai

2024-10-25 Fodor Eszter Comments Off

A közművelődési szakemberek, civil szervezetek, település vezetők számára meghirdetett szakmai úton vett rész egyesületünk 8 fővel.

A programon egyesületünk tagjai vettek részt, akik közel 30 éve mozgató rugói (kovászai) egyesületünknek. Zala Vármegyébe Kehidakustányba érkezett a csoport szeptember 5-én csütörtökön. Először a Deák – Kúria-ba érkezett meg csoportunk, ahol a polgármester úr köszöntője és a bemutatkozás után egy közös játék vette kezdetét. “1808-tól 1854-ig Deák Ferenc az első felelős magyar kormány igazságügy-minisztere, az 1867-es kiegyezés szimbolikus alakja. A magyar nemzeti emlékezetben „a haza bölcseként” híressé vált Deák évtizedeken keresztül otthonaként tekintett a kúriára, ahol többször fogadta a korszak szellemi életének kiemelkedő alakjait.”

Ez után a körültekintés után, megtekintettük a Kehidakustány Termálfürdőt, amely a település infrastruktúráját erősíti. A család számára is jó kikapcsolódási lehetőség, hiszen gyönyörűen kiépített belső tere a gyermekek számára is sok lehetőséget biztosít, valamint meleg termálvize télen is kellemes hőmérséklettel várja az ide látogató gyógyulni kívánó fürdőzőket.

Kis utunk itt még nem ért véget, hiszen következett a Mariska udvar és Tájház:

A tájház épülete tömésfalu, 1900-ban épült, döngölt padlója ma is látható. A lakóház négy osztású, a konyhába belépve az utca felőli oldalon látható a tisztaszoba, az udvar felőli oldalon pedig a lakószoba, a kamra pedig külön bejáratú a lakóház utolsó helyiségeként, ahol a padlásfeljáró is található. Az épület folytatásában egykor kőből épült istálló és pajta is állt, de ennek már csak a romja látható, egyedül a kerekes kút helyreállítása történt meg.

A konyhában található mászókéményes kemence üzemképes, aljában vízmelegítő katlan is látható, de csikótűzhellyel is rendelkeznek. A padláson egykori szabad kéménynek nincs nyoma, a ház már eredetileg is mászókéményesnek épülhetett.

A Tájházzal szemben található, funkciójában összekapcsoló Mariska udvar. Szellemében a falu hagyományainak aktív megélésének helyszíne a mindennapokban. Fő célja, az idősebb korosztály visszaemlékezései alapján, a helyi szokások felelevenítése az ifjúság bevonásával. Itt a helyi színjátszó csoport műsorát tekinthettük meg.

Jó hangulatban indultunk el Rezibe ahol hagyományos disznótoros vacsora várt bennünket. Cserép Gábor polgármester úr köszöntötte a résztvevőket és elmesélte településük történetét valamint azt hogyan lett a településük látópont. A történet sok évre nyúlt vissza, amikor a helyiek bevonásával közös munkával megtörtént a Laky Demeter Túrista ház rendbetétele. Ez a helyi közösség segítségével jött létre, melynek örömére első körben egy disznó vágást szerveztek meg. Ez a disznótoros lett később a meghatározó és ennek az események a vonalán nőtte ki magát a rendezvény és alakult a hely infrastruktúrája. Itt az ízletes vacsora után kötetlen beszélgetés és játék vette kezdetét. Somogyi László egyesületünk tagja régi idők zenéiből hozott ízelítőt, melyet fel kellett ismerni a játékosoknak egy kis részlet meghallgatása után. Sok nevetés és kacagás kísérte az estét és a régi idők hangulatát is megidéztük.

Másnap reggel újult erővel indultunk útnak méghozzá a Rezi vár felé vette az irányt kis csapatunk. Innen gyönyörű kilátás nyílt a tájra megcsodálhattuk a Sümegi várat. Az utolsó helyszínre indultunk el a várlátogatás után. Zalavárra érkeztünk meg ahol Lucz József polgármester úr kísért minket körbe. Először a 100 éves Zalavári Rózsafüzér Királynéja templomba látogattunk el. A település a templomba épített Betleheméről híres. Ennek történetét hallgathattunk meg hogy készül a falu apraja nagyja a Karácsonyra. A Betlehem építése minden segítő kezet megmozgat, a környező településekről és városokból is járnak megtekinteni a betlehemet, amely több héten keresztül nyitva tart a látogatók számára.

Utazásunk összefoglalásaként csodás két napot töltöttünk el Zala Vármegyében. Hálásak vagyunk vendég látóinknak és kísérőinknek, hogy elmesélték saját jó gyakorlataikat és településeik történetét mellyel közösségeket és értékeket teremtettek saját falujukba. A Nemzeti Művelődési Intézet Kék Látóút Programja kiváló a szakmai eszmecserére valamint egymás megismerésére, támogatására a kulturális programok és értékek megvalósítása terén.